Skip to content

Zubní prevence

 

Prevence je v dnešní době velmi úspěšnou součástí zubní péče. Vaše zuby jsou Vaší vizitkou a dokládají Váš vztah k odpovědnosti. Problémům je nejlépe předcházet. K tomu je třeba motivace a tzv. „know how“.
Je třeba si uvědomit, že návštěva ordinace trvá řádově minuty, maximálně hodiny. Posléze se pacient vrací do světa svých běžných starostí či radostí. Péče o Vaše zuby je opět ve Vašich rukou a výsledek pak zubní lékař snadno pozná při preventivní prohlídce. Výsledkem domácí hygieny a práce zubního lékaře je spokojený pacient, který má o možný problém méně.
Rozhodně zapomeňte na slogany typu: „Znám spoustu lidí, kteří si zuby nečistí a nemají problémy a já je pucuju furt a podívejte se na to“. Praxe je taková, že ten kdo si zuby nečistí je čuně a ten kdo se tím chlubí je na tom ještě hůře. V drtivé většině případů jsou zuby těchto lidí v dezolátním stavu se všemi vedlejšími projevy, což je devalvuje společensky i finančně, protože dnes opravit kvalitně zuby něco stojí.

 

Čistý zub neonemocní

Čistěte si zuby 2x denně nejméně 5 minut – ráno pro krásu, večer pro zdraví! Na zubní pastě tolik nezáleží (prof. Sedelmayer nás učil, že když potřebujete očistit špinavé prádlo, zubní pasta to sama neudělá, bez kartáčku je opravdu málo účinná), ale efekt má, proto:

 

  • Po skončení čištění už nevyplachujte vodou, jen vyplivněte!
  • Správný zubní kartáček je měkký!
  • Používejte mezizubní kartáčky!
 

Navštěvujte preventivně zubaře minimálně jednou do roku!

Detaily a techniky čištění samozřejmě rádi popíšeme při Vaší návštěvě ordinace. Preventivní prohlídky hradí Vaše pojišťovna 2x ročně. Dítě je na kontroly možno vzít už od 1 roku věku, a pak by mělo docházet pravidelně na prohlídky spolu s rodiči.

Pro hladké ošetření je důležité dodržovat několik pravidel:

  • Objednávání se řídí ordinačními hodinami, každý má právo na svůj prostor a čas. Choďte prosím na čas, jak jste objednaní.
  • pořadí pacientů určuje lékař
  • Každý den je vyhrazen určitý čas pro řešení bolestivých stavů. Během dne již pracujeme s objednanými pacienty. Choďte s bolestí ve vyhrazenou dobu, během dne to mnohdy enormně zpožďuje objednané pacienty a vznikají nepříjemné časové komplikace – viz. bod 1. Proto během dne má, až na výjimečné případy, přednost objednaný pacient a ošetření mimo vyhrazenou dobu je zpoplatněno.
  • nebojte se ptát, rádi Vám vše vysvětlíme