Skip to content

Záchovná stomatologie

 

Záchovná stomatologie znamená zjednodušeně: co, jak a čím řešit zubní kaz a jeho následky.

 

Co je to kaz a jak vzniká

V ústech bylo popsáno zatím cca 500 druhů bakterií, některé z nich tvoří kyseliny. Kyselé prostředí způsobí ztrátu minerálů z povrchu zubu a jeho změkčení. Pokud bude proces pokračovat (dá se zastavit a vrátit zpět – čistit, čistit, čistit…), minerály ubudou do té míry, že vznikne dutina, do které pronikají další a další bakterie, jsou již takzvaně v klidu (čištěním už jen proces maximálně zpomalíte).

Pokud se i v této chvíli nezasáhne (plombou) změkčení pronikne k nervu uvnitř zubu a produkty života bakterií způsobí ztrátu vitality (zub odumře)

Když se ani teď nezasáhne(plombou kořenového systému), bakterie mají uvnitř zubu volné pole působnosti a snaží se dále pronikat do Vašeho organismu. Váš organismus se brání a vytváří obrannou tkáň za zubem v kosti (váček), která se více či méně tyto bakterie snaží zastavit.

Pakliže se nezasáhne (plombou kořenového systému), tak se neustále oslabuje Váš organismus a někdy to může opravdu nečekaně zkomplikovat Váš život nebezpečným otokem.

V případě, že se nyní nezasáhne (vypuštěním hnisu, plombou kořenového systému) hrozí opravdu vážné komplikace.

Tyto fáze se samozřejmě dají při preventivní prohlídce rozpoznat. Proto je důležité pravidelně navštěvovat zubaře, aby možné problémy odstranil a nedošlo ve finále ke ztrátě zubu.

 

Plomba

Zaplombovat díru v zubu znamená nejdříve odstranit (vyvrtat, vyčistit) kazivé ložisko, vyplnit takto vzniklý prostor, aby se kaz dále nešířil, plomba držela a zub byl restaurován funkčně i esteticky.

Cílem je maximálně šetřit zdravou zubní tkáň – např. minimální preparací pro maximální retenci amalgamu.

 

Materiály používané na plombování v našich ordinacích:

Amalgám (tmavá plomba)

  • již 150 let používaný materiál, vhodný do všech indikací, vysoce odolný a funkční
  • nevýhoda: neestetičnost

Fotokompozitní materiál (bílá plomba)

  • vysoce estetická a funkční plomba
  • nevýhoda: není vhodná do všech indikací
 

Plomba kořenového systému

Zaplombovat kořen zubu obnáší nejdříve odstranění kazu a získání přístupu ke kořenovému systému. Poté je nutné tento systém co nejvíce zbavit bakterií a vyčistit. V našich ordinacích používáme vyčištění strojové nebo ruční.

Když je kořenový systém připraven, musí se hermeticky uzavřít po celé délce kořene až ke hrotu, aby se dovnitř ani ven (jinak váček nezmizí a bude Vás stále ohrožovat) nedostala žádná bakterie. Kvalitní hermetický uzávěr systému zaručí, že Váš organismus si s bakteriemi snadno poradí (nemají se kde vracet, respektive odkud útočit) a váček zmizí.

V našich ordinacích používáme také kvalitní hermetický uzávěr, tzn. laterální kondenzací gutaperči (kořenový systém se potře desinfekční látkou a dovnitř se vkládá gutaperča (pryskyřice) tak dlouho, až se systém celý vyplní).

Dostupné možnosti rádi vysvětlíme a nabídneme řešení „šité na míru“ Vašim problémům.