Skip to content

Protetika

 

Chybí-li Vám zub, můžeme ho nahradit.

 

Máme tyto možnosti:

 • umělé zuby „na pevno“
 • protézy
 

Umělé zuby „na pevno“

Kdy?

 • nefunkční kořen nebo pahýl zubu
 • neestetická přeplombovaná korunka zubu
 • chybějící zuby

Tyto i jiné situace můžeme vyřešit (pokud jsou splněny všechny potřebné podmínky) pomocí fixní protetiky (korunka se nalepí a pevně drží). Dnešní možnosti jsou široké, dá se proto nalézt řešení i pro Vás.

Co?

Kořenový čep

Nadstavuje a tímto využívá jinak nepoužitelný kořen zubu. Nejdříve musí být kořen zaplombován, a poté preparací v kořeni vytvoříme prostor, do kterého zacementujeme kořenový čep.

Materiálem čepu je většinou kov a výsledný tvar korunkové části umožňuje bezproblémovou fixaci korunky nebo můstku.

Protože estetické požadavky pacientů neustále stoupají, je vymyšlen systém, kdy materiálem není kov, ale skleněný čep. Kov je sice velmi efektivní, ale není estetický, a také je časově náročnější – zhotovuje se v zubní laboratoři, což znamená jednu návštěvu navíc. Výhodou skleněného čepu je tedy časová úspora (v jedné návštěvě čep zhotovíme, upravíme, otiskneme, můžeme i zhotovit provizorní korunku) a vysoká estetika. Může se použít v mnoha indikacích, ale nejvýhodnější je kombinace skleněného čepu a bezkovové korunky.

Další variantou nadstavby kořene je dostavba amalgamem (slotovou preparací) vyztuženým titanovým čepem zavedeným do kořene zubu. Používá se zejména u stoliček.

Korunka

Principem je vytvoření místa pro materiál korunky (zbroušením zubu vznikne pahýl), otisk v ordinaci, zhotovení korunky v zubní laboratoři a její fixace na pahýl zubu v ordinaci.

Možné typy korunek:

 • pryskyřičná: nekovová, pouze základní estetika, nejméně odolná
 • kompozitní: nekovová, estetická s širokou škálou barev, odolnější
 • fasetovaná: tělo korunky je z leštěného kovu a z viditelné strany je estetický materiál (pryskyřice, kompozit)
 • keramická: tělo korunky je z kovu a na něj je celoplošně napálena vrstva keramiky. Je tvrdá, odolná (pozor i křehká – tzn. neotvírat pivo zuby), velmi estetická (avšak vrstva kovu je určitým estetickým handicapem, musí se překrýt sytou krycí vrstvou).
 • celokeramická: celá korunka je z keramiky, bez kovu, nejestetičtější řešení, tvrdá, odolná (také křehká), nedá se použít všude(zatím,díky vysoké estetičnosti a funkčnosti se tento materiál neustále zdokonaluje)
 • celokovová: celá korunka je z leštěného kovu, vysoce funkční, neestetická

Můstek

Nahrazuje mezery po chybějících zubech. Princip zhotovení je stejný jako u korunky, avšak většinou je nutné obrousit více zubů.

Můžeme kombinovat materiály. Můstek může být z fasetovaných, keramických, celokeramických a celokovových korunek.

 

Protézy

Tam kde chybí zubů hodně, vymyslel člověk elegantní řešení: snímací protetiku (vyndavací zuby), která se zhotovuje v zubní laboratoři na základě otisků v ordinaci.

Tělo protézy je z pryskyřice (včetně zubů) a je spojeno kovovým třmenem (mimo celkových protéz a levnějších variant částečných protéz). Pomocí retenčních prvků drží na zubech (u celkových protéz adhezí ke sliznici).

Minimálně jednou denně se musí vytáhnout a provést základní hygienická očista.

Určitou nevýhodou je, že tato umělá náhrada svým tlakem na sliznici způsobuje rychlejší úbytky tkání pod protézou (po určité době už není protéza tak přesná). Také je to přece jen cizí předmět v ústech. Je to otázka přijetí a zvyku. Výrazně však zlepší kvalitu Vašeho života (můžete se najíst).

Co zubař očekává od protetického řešení?

 • funkční rehabilitaci pacienta (možnost se najíst)
 • estetiku (musí to dobře vypadat)

K tomu, jak jste si přečetli, máme mnoho možností.

U nás vždy hledáme individualizované řešení na míru. S pacientem rádi probereme možnosti a vybereme to, které pacientovi nejlépe vyhovuje.