Skip to content

Paradentologie

Pokud se ve stomatologii nezabýváme zubem, tak nejčastěji řešíme problémy s dásněmi a závěsným aparátem zubu = parodontem.

Průběh parodontózy

Tak jako jsou bakterie, které poškozují zuby, tak jsou bakterie, které poškozují parodont. V 1 mm³ měkkého zubního povlaku je cca 1012 bakterií. Pokud nedojde k očištění prostoru, tak tyto bakterie svým počtem (i masou povlaku) způsobí reakci Vašeho organismu. Situace se ještě zhorší, pokud z měkkého povlaku vznikne (usazováním minerálů z jídla a slin) zubní kámen. Ten je drsný a na drsném povrchu zubního kamene ulpívá daleko větší množství měkkého povlaku (1mm3= 1012 bakterií). Organismus se brání formou zánětu (nažene do atakovaných míst obranné elementy).

Příznakem zánětu je krvácení a zarudnutí dásní.

Pokud plak a kámen neodstraníme (čistěním doma a odstraněním zubního kamene v ordinaci), bakterie se rozmnoží a útočí do větší hloubky. Organismus se opět brání a ničí jak bakterie, tak i tkáň, která je bakteriemi napadena – propuká parodontóza. Nezasáhneme-li hlubokým očištěním povrchu zubu od kamene a nečistot (v ordinaci a dokonalou hygienou doma), obranný zánět a bakterie zničí závěsný aparát zubu, který ve finále vypadne.

Naštěstí, většinou tento proces trvá léta (ale čím mladší člověk, tím má rychlejší průběh).

 

Ovlivňující faktory

genetika

  • odpovídá za odolnost tkání, u někoho probíhá proces rychleji, u někoho pomaleji

typ bakterií

úroveň čištění zubů

  • domácí hygiena

Příznaky a průběh jsou individuální.

Vyplatí se pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Může parodontózní problémy diagnostikovat a nabídnout řešení. Vaše pojišťovna platí preventivní prohlídky 2x ročně.

 

Projevy (mohou pacienta společensky devalvovat)

 

  • nepříjemné krvácení z dásní
  • zápach z úst – málokdo Vám o něm řekne, ale pomyslí si svoje
  • viklavost zubů – není jednoduché se najíst s viklavými zuby